Gry wideo wpływają na polepszenie zdolności i aktywności pewnych obszarów mózgu

Gry wideo to świetna rozrywka, w której zatracają się tak samo najmłodsi, jak i dorośli. Nie brakuje jednak osób sceptycznie do tego podchodzących – już w przeszłości twierdzono, że gry wideo mają wpływać na wzrost agresji. Jak się jednak okazało – jest to nieprawda. Teraz jednak naukowcy, za sprawą zakrojonych na szeroką skalę badań, doszli do o wiele ciekawszej konkluzji – gry wideo w znaczącym stopniu wpływają na polepszenie zdolności oraz aktywności pewnych obszarów mózgu, które odpowiadają, między innymi, odpowiadają za podejmowanie decyzji.

Podejmowanie decyzji.

Jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu w Georgii, gry wideo w niektórych przypadkach wpływały na zdolność podejmowania decyzji. W jaki sposób? Gracze, w porównaniu do osób niegrających, byli w stanie nie tylko o wiele szybciej, lecz także precyzyjniej podejmować kluczowe decyzje. Na czym polegało te badanie? W zorganizowanym przez badaczy z Uniwersytetu w Georgii eksperymencie wzięło udział około 50 studentów, z czego część z nich zaklasyfikowana została jako gracze, a pozostała część jako osoby, które nie mają żadnej styczności z grami wideo. Studenci poddawani byli pewnemu testowi, który miał zmierzyć ich czas reakcji – jak tego dokonano? Każdy z nich znajdował się w pomieszczeniu z lustrem, na którym – w pewnym momencie – wyświetlane były określone znaki, a zadaniem uczestników eksperymentów było naciśnięcie przycisku w momencie, gdy zauważą jakiekolwiek zmiany w tychże znakach. Okazało się, że osoby które częściej grały w gry, były w stanie nie tylko szybciej, lecz także precyzyjniej zareagować.

Jak gry wideo wpływają na mózg?

Eksperyment wykazał, że obie grupy posiadały istotne różnice w poszczególnych, acz kluczowych obszarach mózgu – głównie w tych, które odpowiadają za percepcję. Naukowcy doszli więc do wniosków, że gry wideo mogą być swego rodzaju ćwiczeniem dla mózgu, które to wpływa na poprawę jego zdolności – w tym konkretnym przypadku, percepcji.