biżuteria w grobowcach

Biżuteria Nefertiti odnaleziona na Cyprze

Szwedzcy archeolodzy odkryli drogocenne przedmioty w cypryjskich grobowcach. Znaleźli między innymi naszyjnik łudząco podobny do tego, który nosiła Nefertiti. Czy ta złota biżuteria należała do niej? O czym świadczy to znalezisko?

Wyprawa szwedzkich archeologów na Cypr

Badacze ze szwedzkiego Uniwersytetu w Guthenburgu znaleźli w 2018 roku na Cyprze dwa grobowce. Znajdowały się one w starożytnym mieście Hala Sułtan Tekke. Ich odkrycie owocowało w wiele drogocennych przedmiotów. Znaleźli oni bowiem aż 155 ludzkich szczątków oraz około 500 przedmiotów pochowanych wraz z tymi ludźmi. Archeolodzy są zdania, że mogiły, które znaleźli, były przeznaczone dla kilku pokoleń, gdyż było w nich aż nadto skarbów.

Kierownik wykopalisk pokusił się nawet o stwierdzenie, że musiały to być grobowce rodzin rządzących w starym mieście. Taką tezę archeolodzy wysnuli w momencie, gdy znaleźli szkielet małego, około 5-letniego dziecka obwieszonego złotą biżuterią. Były to kolczyki, tiara oraz naszyjnik.

Archeolodzy ze Szwecji znaleźli także biżuterię wykonaną ze srebra, brązu, kości słoniowej oraz ceramiczne naczynia. Ponadto w grobowcach były także kamienie szlachetne pochodzące z Indii, Afganistanu oraz znad Bałtyku.

Złota biżuteria dowodem na starożytny handel

Według naukowców ze szwedzkiego Uniwersytetu w Guthenburgu odkrycia te są dowodem na udział starożytnych Cypryjczyków w międzynarodowym handlu. Oprócz tego w grobowcach znaleźli oni biżuterię łudząco podobną do tej ze starożytnego Egiptu. Mowa tutaj o ozdobach w kształcie skarabeuszy oraz szczątek ryb. Wnikliwe badania potwierdziły przypuszczenia naukowców. Biżuteria ta pochodzi z czasów Nefertiti, czyli z około 1350 r p.n.e. Ponadto naszyjnik w kształcie kwiatu lotosu łudząco przypomina ten, który nosiła Nefertiti.

Innym dowodem na udział Cypryjczyków w międzynarodowym handlu jest odnaleziona pieczęć w kształcie walca. Są na niej wyryte napisy, które archeolodzy odczytali. Jednym z nich jest imię boga czczonego w oddalonej o tysiąc kilometrów od Cypru Mezopotamii.