Czym jest teleradiologia i jakie niesie korzyści?

Coraz częściej różnego rodzaju organizacje decydują się na outsourcing usług. Można w ten sposób istotnie obniżyć i efektywnie kontrolować koszty operacyjne, a także pozyskać zasoby dotychczas niedostępne dla organizacji. Chociaż bywa stosowany najczęściej w branży informatycznej czy księgowej, tego rodzaju usługi zaczęła świadczyć także branża medyczna.

Teleradiologia – co to jest?

Teleradiologia to specjalistyczna metoda pracy w branży medycznej, która opera się na przekazywanych obrazach z badań radiologicznych, które to w następnej kolejności są opisywane lub konsultowane w innym miejscu niż to, w którym zostały wykonane. Przy jej stosowaniu wykorzystuje się profesjonalne technologie cyfrowe oraz systemy komputerowe. Co ciekawe, cały czas można obserwować wzrost popularności diagnostyki obrazowej, przy jednoczesnej niskiej podaży tego rodzaju usług. Zasadniczo, tego rodzaju usługa pozwala na utrzymanie opieki nad pacjentem na bardzo wysokim poziomie.

Teleradiologia jest świadczona między innymi przez grupę Tele Diagnostyka (https://telediag.pl/), która na rynku funkcjonuje już od pewnego czasu. Usługa ta pozwala na pozyskanie zdalnego opisu badań radiologicznych za pomocą systemu teleinformatycznego. Upraszczając, możliwe staje się przekazywanie w czasie rzeczywistym placówkom medycznym stałego dostępu do specjalistów, jakimi są radiolodzy. Co więcej, system ten pozwala na obniżenie kosztów, które przedsiębiorstwo normalnie musiałoby ponieść, jak również pozwala na utrzymanie ciągłości pracy.

Teleradiologia – zastosowanie i zalety

Zdalny opis badań pozwala przede wszystkim na całodobowy dostęp do usług specjalistów z różnych dziedzin medycyny, w dodatku przez cały tydzień. Powoduje także wyraźne zaoszczędzenie czasu, który normalnie musiałby zostać poświęcony na pozyskanie wyników badań. Niewątpliwą zaletą zdalnego opisu badań jest dostęp do danych właściwie z każdego miejsca na Ziemi, w którym znajduje się stabilne połączenie internetowe.

Czas oczekiwania na badania MR, TK i RTG wynosi do trzech dni roboczych, a w trybie cito nawet do dwóch godzin. Należy także dodać, że nowoczesny system umożliwia integrację z programem klienta w taki sposób, że wszelkiego rodzaju opisy i zlecenia mogą być obsługiwane prosto z jego systemu. Tele Diagnostyka zadbało także o bezpieczeństwo danych, o które zadbano w najwyższym stopniu.

Teleradiologia niesie ze sobą istotną liczbę wymiernych korzyści dla organizacji (np. obniżenie kosztów), która zdecyduje się na outsourcing.