Zdrowie psychiczne – co oznacza bycie zdrowym na umyśle?

Pytaniem, które wielu z nas sobie często zadaje, jest „czy aby na pewno jestem zdrowy psychicznie?”. Takie zdrowie jest dla nas z pewnością ważne. Różne choroby na tym tle mogą przysparzać nam problemu nawet podczas wykonywania codziennych, najłatwiejszych czynności. Nurty psychoterapii traktują pojęcie zdrowia na wiele sposobów, tak naprawdę dla innej grupy ludzi zdrowie psychiczne będzie oznaczało coś zupełnie innego. 

Każdy z nas będzie miał swoje lęki, zaburzenia, jednak zdrową psychicznie osobą możemy określić tą, której te napięcia emocjonalne nie będą przeszkadzać w codziennym życiu. Możemy również uznać, że osoba, która nie ma większych lęków, czy większych zmartwień, ogólnie żyje beztrosko i bez nerwów, czy stresu, jest całkowicie zdrowa psychicznie.

Każdy z nas jest w pewnym sensie zdrowy i chory psychicznie

W życiu każdego człowieka pojawią się jakieś problemy i lęki, jeden będzie mniejszy i lekki, drugi zaś może zrujnować nasze całe, budowane wcześniej samopoczucie. To od indywidualnego człowieka i podejścia zależy, jak poradzimy sobie z danym problemem. Nawet fobia dotycząca pająków może być tak ciężką przypadłością, jak fobia społeczna, która uznawana jest za ciężkie zaburzenie psychiczne.

Lekkie fobie jednak można ominąć. Jeżeli przykładowo boimy się pająków, po prostu staramy unikać się miejsc, w których możemy się na nie natknąć. Jednak są osoby, które mają swoje marzenia. Ktoś, kto boi się pająków, chce na przykład pracować z owadami, czy przykładowo podróżować i poznawać różne jaskinie, w których z pewnością roi się od pająków. Wówczas problem ten będzie uciążliwy na co dzień i w przypadku takiej sytuacji warto udać się do lekarza specjalisty lub na całą psychoterapię, która pomoże danej osobie uporać się z takim lękiem.

Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym przeczytasz w portalu https://najpopularniejsze.pl/.

Podsumowując można powiedzieć tyle, iż każdy człowiek może czuć się zdrowym psychicznie, nawet, jeżeli ma problemy. Wszystko zależeć będzie od jego podejścia i możliwości radzenia sobie z daną, czasem trudną sytuacją.