dane w chmurze

Dane w chmurze – czy są bezpieczne?

Przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Cieszy się ono jednak dużą popularnością nie tylko wśród przedsiębiorców. Duże grono osób fizycznych także przetrzymuje swoje dane w chmurze. Co tak naprawdę kryje się pod tym określeniem? Czy przechowywanie plików na wirtualnym serwerze jest bezpieczne?

Chmura obliczeniowa – czym tak naprawdę jest?

Jest to system przetwarzania danych. Za jego pomocą możemy przechowywać różnego rodzaju pliki na zewnętrznych serwerach. Taka usługa jest dostępna dla nas po wcześniejszym zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Mamy do wyboru cały ich ogrom. Mogą one być dedykowane zarówno dla komputera, telefonu, jak i tabletu. W związku z tym możemy mieć dostęp do naszych plików przechowywanych na wirtualnym serwerze w każdej chwili i z każdego miejsca na ziemi. Nie jest nam do tego potrzebny konkretny komputer, dysk twardy, telefon czy inny przenośny nośnik danych. Jest to po prostu bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Dane w chmurze – rodzaje chmur obliczeniowych

Chmury obliczeniowe możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Należą do nich:

    • chmury publiczne – najpopularniejsze systemy. Najczęściej wykorzystywane są do obsługi poczty lub innych popularnych aplikacji. W tym przypadku właścicielem danych jest zewnętrzny dostawca usługi;
    • chmury prywatne – ich właścicielem jest jedna firma i tylko ona jest odpowiedzialna za przetwarzanie danych znajdujących się w chmurze. Można ją usytuować zarówno w lokalnym centrum danych, jak i korzystać z niego poprzez zewnętrzny hosting;
    • hybrydowe chmury – to połączenie dwóch powyższych rozwiązań. W tym przypadku dane w chmurze są przenoszone pomiędzy dwoma rodzajami tych systemów.

Czy nasze dane w chmurze są bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Tak! Przechowywanie danych w chmurze to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań nie tylko dla osób prywatnych, lecz także dla dużych przedsiębiorstw. Bezpieczeństwo plików przechowywanych w chmurze jest ciągle podnoszone przez dostawców tej usługi. Aczkolwiek musimy pamiętać, żeby korzystać z silnych haseł oraz nie udostępniać ich osobom postronnym. W takim wypadku mamy niemal 100% pewność, że nasze dane w chmurze są bezpieczne i nie wpadną w niepowołane ręce.