Wisiorek został znaleziony w 2010 roku przez Międzynarodowy Zespół Naukowców, w którego składzie znaleźli się oczywiście także nasi rodacy. Artefakt, którym okazała się najstarsza biżuteria w Europie i Azji, był ukryty w Jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Odkrycie na skalę międzynarodową
Najstarsza biżuteria w Europie i Azji została odkryta już 11 lat temu. Jednak dopiero teraz stało się jasne, że wisiorek z kości słoniowej powstał 41 500 lat temu. Ta wiadomość wywołała sensację na całym świecie. Określić wiek naszyjnika pomogła najnowsza technologia, która powstała kilka lat temu. Chodzi bowiem o metodę datowania radiowęglowego. Sprawą tą zajmowali się badacze z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku, Uniwersytetu Wrocławskiego, Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Włoskiego Uniwersytetu Bolońskiego.
Najstarsza biżuteria w Europie – jak wygląda?
Wisiorek znaleziony w 2010 roku w Jaskini Stajnia wykonany jest z kości słoniowej. Charakteryzuje się on precyzyjnie wykonaną dekoracją w postaci motywu kropek ułożonych w linie. Świadczy to o wysoko rozwiniętej kreatywności Homo Sapiens, a także zdolnościach manualnych i dużej precyzji. Blaszka ma bowiem niecałe 4 mm grubości. W tak cienkim materiale Homo Sapiens wyryli równe nakłucia, a także utworzyli otwory niezbędne do zawieszenia biżuterii.
Najstarsza biżuteria Europy i Azji została odkryta w towarzystwie kamiennych narzędzi oraz kości, które pochodzą z okresu górnego paleolitu.