Doskonale zachowane jaja z zarodkami dinozaurów sprzed 66 milionów lat!

Fascynującego odkrycia dokonali archeolodzy w Chińskiej prowincji Jiangxi – odnaleźli oni doskonale zachowane jaja, które skrywają zarodki dinozaurów. Jaja te pochodzić mają sprzed ponad 66 milionów lat i należeć do tak zwanych hadrozaurów, czy też dinozaurów kaczodziobych.

Odkrycie podczas trwających prac budowlanych.

Jaja dinozaurów odnalezione zostały podczas trwających w prowincji Jiangxi prac budowlanych. Znajdujące się w nich zarodki zostaną poddane szczegółowym badaniom i analizom, które mają na celu określenia konkretnego gatunku. Na ten moment przypuszcza się, odnalezione zarodki należały do rodziny hadrozaurów.

Hadrozaury.

Znalezione jaja są stosunkowo niewielkie – ich średnica wynosi niespełna 9 centymetrów. Oznacza to jednak, że dinozaury z rodziny hadrozaurów znosiły niewielkie jaja, co przekładało się na dłuższy rozwój poszczególnych osobników w porównaniu do pozostałych rodzin dinozaurów. Hadrozaury, czy też dinozaury kaczodziobe z wyglądu przypominać mogły znane nam wszystkim kaczki – imponujące są jednak rozmiary, jakie mogły osiągnąć. Osobniki te najpewniej ważyły ponad 3 tony i mierzyły aż 12 metrów.