Do zdumiewającego wręcz odkrycia doszło w magazynach Muzeum Zoologicznego wchodzącego w skład Uniwersytetu w Cambridge – znaleziono słoiki, które skrywały doskonale zachowane dziobaki i kolczatki. Przypuszcza się, że zostały one umieszczone w piwnicach uniwersytety ponad 150 lat temu.
Nikt nie wiedział o istnieniu tych okazów.
Zgromadzone okazy dziobaków i kolczatek australijskich przez ponad 150 lat przebywały w zapomnianych magazynach uniwersytetu w Cambridge. Przez cały ten czas nikt nie zdawał sobie sprawy z istnienia tej kolekcji. Okazy te zostały najpewniej zebrane i przywiezione do Wielkiej Brytanii przez Williama Caldwella w roku 1883. Odkrycia tejże kolekcji dokonał Jack Ashby, który w magazynach uniwersytetu poszukiwał materiałów do swojej nowej książki.
Teoria ewolucji a dziobaki oraz kolczatki.
W XIX wieku trwał ogromny, naukowy spór – znaczna część naukowców nie wierzyła, że na planecie istnieją ssaki mogące składać jaja. Taka możliwość potwierdzałaby teorię ewolucji oraz fakt, że ludzie spokrewnieni są ze zwierzętami, które uważane były za mniej rozwinięte formy życia. Spór ten zakończył się wraz z wyprawą Williama Caldwella do Australii, zgromadził on około 1400 okazów dziobaków i kolczatek australijskich, a tym samym dostarczył ostateczny dowód tego, że ssaki w istocie są zdolne składać jaja – wierzono bowiem, że zwierzęta te rodzą żywe. To właśnie wspomniane okazy Caldwella zostały odnalezione w piwnicach Uniwersytetu w Cambridge.