Idealnie zachowane skamieliny z okresu Jury. Niesamowite odkrycie w Wielkiej Brytanii

Na pewnym polu mieszczącym się w pobliżu miasta Gloucester w Wielkiej Brytanii dokonano zdumiewającego odkrycia. Naukowcy natrafili na doskonale zachowane skamieliny z okresu Jury – są to między innymi szczątki zwierząt morskich, owadów i gadów, które żyły ponad 180 milionów lat temu. Pole, na którym obecnie pracują paleontolodzy, należy do jednego z miejscowych rolników – dotychczas wypasało się tam bydło, a teraz okazało się, że jest to istna kapsuła z przeszłości.

Jura.

W okresie Jury ta konkretna część obecnych terenów należących do Wielkiej Brytanii była całkowicie pokryta przez morze, w którym to żyły rozmaite gatunki prehistorycznych zwierząt. Badacze na ten moment odnaleźli liczne skamieliny zawierające doskonale zachowane szczątki zwierząt, takich jak ryby, gady morskie, kałamarnice, owady czy drewno. Na ten moment udało się skatalogować ponad 180 rozmaitych skamielin – istną perełką jest skamieniałość, na której widać idealnie zachowanymi łuskami, płetwami czy gałkami ocznymi.

Jak powstały te skamieliny?

Zwierzęta te w momencie swojej śmierci, co miało miejsce najpewniej 183 miliony lat temu, musiały opaść na dno ówczesnego morza, a następnie zostały przykryte osadem składającym się z rozmaitych minerałów, który to w efekcie je zabezpieczył. Oczywiście – dnem tego oceanu są obecnie tereny należące do Wielkiej Brytanii. Badacze kontynuują swoje badania licząc na to, że uda im się odkryć kolejne skamieliny. Znalezione do tej pory okazy trafiły do pobliskiego muzeum, gdzie zostaną wkrótce wystawione.