Smart TV

Jaki Smart TV wybrać?

Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Może w naszym kraju nie jest jeszcze tak popularny, jak w Stanach Zjednoczonych, jednak w marketach oferujących sprzęt RTV i AGD w tym okresie znajdziemy wiele promocji. Dzisiaj podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając Smart TV.

Optymalna przekątna ekranu

Jeszcze do niedawna w naszych domach królowały telewizory, których przekątna ekranu mieściła się w granicach 32 – 40 cali. Dzisiaj możemy powiedzieć, że te parametry zdecydowanie wzrosły. Jednak warto wybrać Smart TV o optymalnej przekątnej. Jeśli ekran naszego telewizora będzie zbyt duży, to oglądanie ulubionego serialu stanie się męczarnią, a nie relaksem. Zbyt duży ekran będzie bowiem zmuszał nasze oczy oraz głowę do nadążania za tym, co się na nim dzieje.
Przyjmuje się, że optymalna odległość od telewizora to 4,2 cm na jeden cal. Jeśli więc planujemy kupić 50-calowy Smart TV, to odległość od kanapy powinna wynosić około 2 metry.

System Smart TV

Każdy producent posiada własny system operacyjny na swoich urządzeniach. Dzięki niemu możemy instalować na naszym telewizorze przeróżne aplikacje, sterować nim za pomocą głosu, tableta czy smartfona, a nawet kontrolować domowe urządzenia. Do najpopularniejszych systemów operacyjnych Smart TV należą:

  • Tizen – znajdziemy go w telewizorach Samsunga. Za jego sprawą zainstalujesz na telewizorze najpopularniejsze aplikacje, takie jak YouTube czy Netflix. Możesz go także połączyć z tabletem lub smartfonem popularnych producentów.
  • Android TV – wykorzystywany przez takie marki jak Sony, Sharp i Philips. W sklepie Play od Google znajdziemy aplikacje VOD oraz wiele gier. Ważne jest to, że są to aplikacje dedykowane na duże ekrany. Nie znajdziemy tam gier dostępnych na smartfona.
  • WebOS TV – to oprogramowanie LG. Również ściągniemy na niego popularne aplikacje VOD oraz wiele innych. Jest ich trochę mniej niż w systemie Tizen, ale WebOS TV nadrabia intuicyjną obsługą oraz szybkością działania. Mamy tutaj także dostępną przeglądarkę internetową. Ten system operacyjny do Smart TV jest najchętniej wybierany przez użytkowników tego typu urządzeń.