Jeden z pracowników Nadleśnictwa Garwolin, w trakcie zwykłego spaceru nad brzegiem Wisły natknął się na zdumiewający obiekt, który – jak się okazało – był wykonanym z poroża jelenia prehistorycznym toporem. Przypomnijmy, że do podobnego znaleziska doszło także i rok temu – również i wtedy, w niewielkiej odległości od tego miejsca, odkryto podobny topór!
Topór z poroża jelenia.
Na pierwszy rzut oka ciężko było stwierdzić, czym tak naprawdę jest odkryty nad brzegiem Wisły w Garwolinie obiekt. Pracownik Nadleśnictwa, spodziewając się, że może to być jednak przedmiot o charakterze historycznym, natychmiast przekazał znalezisko Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Po dokładnych badaniach okazało się, ze jest to topór, który wykonany został z poroża jelenia. Przedmiot liczy sobie niemal 24 centymetry długości i 3 centymetry średnicy. Jak możemy dowiedzieć się z raportu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zarówno narzędzia, jak i broń, które wykonywane były z – tak zwanych – materiałów organicznych, a więc właśnie wspomnianego już poroża, były wykorzystywane w erze mezolitu i neolitu, a więc w okresie od 8000 do 1900 roku przed naszą erą.
Kolejne, tego rodzaju znalezisko.
Do podobnego odkrycia doszło przed rokiem – co równie ciekawe, blisko znalezionego przed dniami przedmioty. Wówczas znaleziono, także nad brzegiem Wisły, topór, który jednak wykonany był z poroża renifera. Tego rodzaju przedmioty nie przetrwały do obecnych czasów – wynika to z faktu, że ulegały one naturalnemu rozkładowi.