Rekord przypadków boreliozy w Polsce!

Rekordowe ilości przypadków boreliozy!

Wraz z nadejściem cieplejszych dni do życia budzi się przyroda – a wraz z nią liczne owady i pajęczaki, a więc – między innymi – znienawidzone przez wszystkich kleszcze, które są nosicielami wielu, poważnych chorób. Niestety, w tym roku padł istny rekord zachorowań na jedną z chorób, które przenoszone są przez kleszcze – mowa tu o boreliozie. W okresie od 1 stycznia do końca maja odnotowano aż 2609 przypadków. Dla porównania, w zeszłym roku było to nieco ponad 2220 zachorowań.

Nie tylko borelioza.

Kleszcze, przynajmniej w naszym kraju, w główniej mierze odpowiadają za przenoszenie wspomnianej już boreliozy, jak i kleszczowego zapalenia mózgu. Samych chorób jest jednak znacznie więcej, a zaliczyć możemy do nich – między innymi – jeszcze babeszjozę, anaplazmoze czy tularemie. Jeżeli o boreliozę jednak chodzi – jest to niezwykle niebezpieczna choroba, a przy tym, szczególnie trudna do zdiagnozowania. Jej objawy nie są bowiem charakterystyczne, co sprawia, że chory często nie zdaje sobie sprawy z tego, że wszelkie dolegliwości, jakie odczuwa, są wynikiem właśnie boreliozy.

Profilaktyka.

Na ten moment nie istnieje szczepionka – przynajmniej taka, która wykazywałaby skuteczna działanie – przeciwko boreliozie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu – szczepienie przeciw KZM, gdzie mamy możliwość przyjęcia przeciw tej chorobie szczepionki. Skuteczna profilaktyka przeciw kleszczom również jest stosunkowo trudnym zadaniem – wbrew pozorom, na te pajęczaki możemy natrafić nie tylko w lasach, lecz również w przydomowych ogródkach czy miejskich parkach. Jak możemy zabezpieczyć się przed kleszczami? Przede wszystkim – po każdym wyjściu w gęstą i wysoką trawę, czy też do lasu, powinniśmy dokładnie przejrzeć swoje ciało, w szczególności takie miejsca, jak pachy, zgięcia łokci czy kolan.