Ołówki do szkicowania – czym się różnią i jakie wybrać?

Prawdopodobnie każda osoba zafascynowana szkicowaniem zgodzi się ze stwierdzeniem mówiącym, że podczas wyboru odpowiedniego ołówka do rysowania i szkicowania kluczowy jest komfort ich trzymania. Jednak wybór najlepszych narzędzi rysunkowych – szczególnie dla osób początkujących – może być nie lada wyzwaniem.

Poniżej wyjaśniamy czym różnią się poszczególne rodzaje ołówków do szkicowania.

Dla osób, które wolą malować farbami, warto zaopatrzyć się w media malarskie. Są to substancje, które po zmieszaniu z farbami zmieniają albo wzmacniają ich właściwości. Wpływają na szybkość wysychania, połysk, fakturę.

Jakie ołówki do szkicowania

Na początku warto dokładnie przyjrzeć się parametrom poszczególnych ołówków do szkicowania, ponieważ są one bardzo mocno zróżnicowane. Jak można podzielić ołówki do szkicowania?

Ołówki twarde

Ponieważ ołówki są wykonane z grafitu kaolinowego, im większa ilość liczby pierwszej, tym jest twardszy. Twardość ołówków jest oznaczona jako H. Stosowana jest tutaj skala 10 punktów – od 10 H do H. Ołówki twarde i bardzo twarde wyróżnia jasny odcień kreski.
Są to najczęściej używane do tworzenia technik, do projektów, w których potrzebne są cienkie linie. Świetnie sprawdzają się jako ołówki do rysowania czy konturowania. Zaletą twardych ołówków jest to, że tępią się mniej i znacznie wolniej o w porównaniu z innymi narzędziami tego typu.

Ołówki miękkie

Przeciwieństwem ołówków twardych są ołówki miękkie, mają oznaczenie litery B, które zawierają więcej kaolinu niż grafitu. W ich przypadku skala zaczyna się na literę B i kończy na 9B. Są to idealne kredki do rysowania, można nimi zrobić grube linie lub uzyskać bardziej nasyconą, a także pozwalają na cieniowanie. Jednak szybko się zużywają i matowieją. Jest to jednak zarówno ich wadą, jak i ich zaletą. Ołówki miękkie umożliwiają rysowanie linii o różnej grubości.

Ołówki HB

Najbardziej popularne są ołówki, które posiadają przejściówkę, oznaczone literami HB lub F. Są one najczęściej używane do pisania i rysowania. Sprawdzą się również na lekcjach matematyki. Jednak wybierając je, należy wziąć pod uwagę fakt, że łatwo się zużywają.

Ołówki automatyczne

Dla osób, które nie chcą temperować, najlepszą opcją pozostają ołówki automatyczne, których tylko uzupełniasz. Mogą mieć różną grubość, na przykład: mm, 0,5 mm, 0,7 mm lub 1,0 mm oraz różne twardości: 2H, HB, B i 2B. Chociaż nigdy całkowicie nie zastąpią tradycyjnego ołówka, poza tym, że nie wymagają temperowania, są bardzo delikatne i nie pozostawiają nieestetycznych plam na kartce. Dzięki nim w łatwy sposób doprecyzujesz detale, aby wypełnić niewielką przestrzeń. MAją specjalny system przycisków, który koryguje dozowanie ilości grafitu. W ten sposób można skutecznie uniknąć pęknięcia naboju.

Węgiel rysunkowy

Wyróżnia się węgiel miękki i twardy. Węgiel rysunkowy miękki służy przede wszystkim do rysowania delikatnych kresek przypominających wygładzone ślady pędzla. Drugi, twardy węgiel pozwala przede wszystkim na uzyskanie cienkich, wyraźnych kresek.

Węgiel można również podzielić ze względu na przeznaczenie:

Węgiel rysunkowy – patyczki o różnej średnicy, którymi rysowano elementy nie wymagające precyzyjnego odwzorowania

Węgiel w ołówku – używany do rysowania precyzyjnych szkiców

Węgiel sztyftowy – jest używany głównie do dużych formatów i rysowania tła

Węgiel rysunkowy nie musi być czarny.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rysowaniem węglem, postaw na tradycyjny, czarny kolor. A gdy już się wprawisz, zacznij eksperymentować z kolorami. Dzięki temu wyniesiesz swoje rysunki, na nowy, artystyczny poziom.