Technologia ujawniła ryciny sprzed 1000 lat!

Archeolodzy z Alabamy w Stanach Zjednoczonych dokonali oszałamiającego wręcz odkrycia. W jednej z wilgotnych i całkowicie zaciemnionych jaskiń ujawniono wyrzeźbione w ścianach ryciny, które liczą sobie ponad 1000 lat. Odkrycie te jest na tyle istotne, ponieważ jest to jeden z największych przykładów jaskiniowej sztuki, jaki odkryty został na całym kontynencie Ameryki Północnej.

Technologia ułatwia pracę archeologów.

Jedna z jaskiń w północnej Alabamie okazała się skrywać ogromną tajemnicę. Te wilgotne i całkowicie pozbawione dostępu do naturalnego światła stanowiło niezwykle trudne wyzwanie dla pracujących w niej archeologów. Sprawy nie ułatwiał fakt, że w miejscu, w którym odkryto ryciny, badacze mieli do dyspozycji jedynie pół metra wolnej przestrzeni nad ich głowami. Podczas prac wykonano kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, a za pomocą stosunkowo nowej technologi – fotogrametrii trójwymiarowej – mogły one zostać nałożone na siebie, czego efektem było powstanie modelu jaskini w 3D.

Sztuka rdzennych Amerykanów.

Odkryte ryciny liczą sobie ponad 1000 lat, co czyni je nie tylko jednymi z najstarszych, lecz także największych przykładów sztuki jaskiniowej rdzennych Amerykanów. Na opublikowanych przez badaczy zdjęciach dostrzec możemy między innymi glify, istoty odziane w szaty, które przypominają ludzi czy węża pokrytego łuskami.