Majowe zaćmienie Księżyca

Wszelkiego rodzaju niezwykłe zjawiska astronomiczne od wieków wywoływały ogromny strach, a z biegiem czasu stały się tematem szczegółowych badań. Obecnie występujące zjawiska astronomiczne, takie jak przelot komety czy zaćmienie Księżyca nie wzbudzają już strachu, lecz powodują ogromne zaciekawienie. W ciągu najbliższych dni dane nam będzie po raz pierwszy w tym roku obserwować zaćmienie, czy też krwawy Księżyc!

Krwawy Księżyc.

Pod tą złowrogą nazwą kryje się tak naprawdę znane od tysiącleci zwyczajne zaćmienie naszego naturalnego satelity, a więc Księżyca. Tego rodzaju zjawisko pojawia się w momencie, gdy nasza planeta znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem, który wtedy wchodzi w stożek cienia rzucanego przez Ziemię. Choć nazwa tego zjawiska, a więc Krwawy Księżyc może wzbudzać niepokój, to wzięła się od krwistej wręcz czerwieni, jaką cechuje się Księżyc będący w całkowitym zaćmieniu.

Kiedy będzie można obserwować zaćmienie Księżyca?

Najbliższy, Krwawy Księżyc widoczny będzie po raz pierwszy w tym roku w nocy z 15 na 16 maja, rzeczywiste zaćmienie zauważalne będzie dopiero około godziny 6 rano. Choć będzie to całkowite zaćmienie księżyca, to w Polsce będziemy w stanie zaobserwować jedynie jego częściowe zaćmienie. Podobne zjawisko ma wystąpić w tym roku jeszcze raz, najprawdopodobniej w listopadzie.