Bakteria, którą można dostrzec gołym okiem

 

Obserwacje biologiczne pod kątem bakterii najpewniej kojarzą nam się z badaczami, którzy chcąc dostrzec określone bakterie, zmuszeni są używać specjalistycznego sprzętu – a więc mikroskopu. Wydaje nam się, że nasza planeta nie skrywa już przed nami większych tajemnic. Ta z kolei potrafi zaskakiwać na każdym kroku. Badacze odkryli bowiem bakterię, którą można określić mianem giganta – jest ona zauważalna nawet przez gołe oko.

Największa bakteria znana uczonym.

Bakterie, a więc mikroorganizmy powinny być dostrzegalne tylko i wyłącznie spod mikroskopu. Odkrycie Thiomargarita magnifica zupełnie jednak temu przeczy, bowiem jest to istna bakteria gigant. Przedstawiciele magnifica mogą osiągać długość nawet 2 cm. Być może nie wydaje się to być spektakularna wielkość, warto jednak zaznaczyć, że iż są one kilka tysięcy razy większe, niż wszystkie inne znane światu naukowemu bakterie.

Odkrycie.

Bakteria odkryta została ponad 10 lat temu, bo w roku 2012 przez Oliviera Grosa. Początkowo badacz uznał, iż jego odkrycie jest w rzeczywistości grzybem. Dopiero 5 lat żmudnych badań pozwoliły ustawić, że ma do czynienia z bakterią. Kolejne zaś lata badań ustaliły, iż bakterie te cechują się nieprzeciętnymi właściwościami – choćby w sposobie przechowywania własnego DNA.