Superkomputery – czym są?

Konsola, telewizor, smartfon czy komputer stacjonarny – najpewniej wszyscy posiadamy przynajmniej kilka z tych urządzeń. Nawet gdyby połączyć je w całość, nie będą w stanie dorównać superkomputerom. Tylko czym tak naprawdę są te kosztujące miliony, jak nie miliardy dolarów urządzenia, która potrafią zajmować powierzchnie boiska piłkarskiego?

Komputer a superkomputer.

Każdy komputer, laptop czy smartfon cechować się może różnymi podzespołami i odbiorcami, do których jest kierowany. Istnieją więc laptopy przeznaczone typowo dla graczy, grafików czy filmowców. Wszystkie jednak cechują się ogólną wielozadaniowością – bez większego problemu możemy więc wykonywać na nich zupełnie inne czynności niż te, do których został stworzony. Superkomputery to zupełna odwrotność tego – przede wszystkim mają służyć wykonywaniu określonego zadania, obliczeń czy przeprowadzania symulacji.

Do czego służą superkomputery?

W bardzo ogólnym uproszczeniu superkomputery są w rzeczywistości ogromną liczbą komputerów złożonych w całość i działających w jednym, określonym celu. Superkomputery wykorzystywane są w wielu dziedzinach – od wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych czy przeprowadzania symulacji pogodowych. Naukowcy wykorzystują te urządzenia na przykład w celu badania zmian klimatycznych, jak i symulowania przyszłych zmian lub skutków tychże zmian.