Co wspólnego mają ręczne granaty z wyprawami krzyżowymi? – dużo!

Jak się okazuje, ręczne granaty nie są jedynie wymysłem twórców popularnego skeczu Monty Python: Święty Graal – odkryte na terenie Jerozolimy ceramiczne naczynia najpewniej pełniły funkcję śmiercionośnych ładunków wybuchowych, które wykorzystywane były przeciwko krzyżowcom!

Ślady materiałów wybuchowych w ceramicznych naczyniach.

Przeprowadzone badania kulistych naczyń ceramicznych pochodzących z okolic X-XI wieku pierwotnie wykazały, że były one wykorzystywane w rozmaitych celach – od przechowywania piwa, rtęci czy leków. Jak się jednak okazuje, niektóre naczynia pełniły zgoła odmienną funkcję – odkryto bowiem ślady wysoce łatwopalnych i najpewniej wybuchowych materiałów. Oznacza więc to, że odnalezione w Jerozolimie naczynia najpewniej służyły jako ręczne granaty, które wykorzystywane były przeciwko krzyżowcom przez muzułmanów.

Proch?

Proch czarny został wynaleziony w Chinach w IX podczas rządów panującej tam dynastii Tang. Ze źródeł historycznych wiemy, że substancja ta trafiła do Europy i na Bliski Wschód w XIII wieku. Część badaczy sugerowała, że proch na Bliski Wschód miał trafić znacznie wcześniej, bowiem już w okolicach X wieku, co miałoby oznaczać, że był on wykorzystywany przez tamtejszych muzułmanów do produkcji śmiercionośnych granatów ręcznych. Dokładnie analizy substancji znajdujących się w ceramicznych naczyniach wykazały jednak, że nie był to czarny proch. Tego rodzaju granaty były więc produkowane z wykorzystaniem zupełnie innych, wybuchowych materiałów.