Lockdown Mode – Apple wprowadzi wyższy poziom bezpieczeństwa

W ostatnich miesiącach niezwykle głośno było o tak zwanym „Pegasusie”, a więc niezwykle zaawansowanym oprogramowaniem szpiegowskim. Jak się okazało – rządy niektórych Państw, w tym także Polski, wykorzystywali to oprogramowanie do szpiegowania, między innymi, członków opozycyjnych partii politycznych. Apple wzięło sobie do serca bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników, toteż przed paroma dniami firma ogłosiła wprowadzenie specjalnego trybu „Lockdown Mode” do iOS 16.

Lockdown Mode – na czym polega?

W ogromnym skrócie – uruchomienie tego trybu w znaczącym stopniu ogranicza, lub wręcz wyłącza wiele funkcji urządzenia. Ma to na celu wyeliminowanie „furtek”, które mogłyby stać się punktami ewentualnego ataku hakerskiego. Jak podkreśla sama firma – tryb ten skierowany jest przede wszystkim do osób publicznych, a więc polityków, działaczy społecznych czy dziennikarzy. Tryb ten zadebiutuje wraz z premierą iOS 16 na urządzeniach mobilnych, jak i również na komputer z systemem macOS.

Co nowego w iOS 16?

Oficjalna premiera iOS 16 zaplanowana jest na jesień – system ten zadebiutować ma jeszcze w tym roku. Całkowita lista zmian i nowych funkcji jest dosyć obszerna – z najciekawszych wymienić możemy, między innymi, Tryb skupienia, nowy ekran blokady i możliwość jego indywidualnej edycji za sprawą widżetów. Zmiany nadejdą także w komunikacji – Apple wprowadzi możliwość edytowania wysłanych wiadomości. Użytkownik oglądający film na żywo będzie miał możliwość zatrzymania go w dowolnej chwili i skopiowania widocznego na ekranie tekstu.