Najstarsza skamieniałość przodka człowieka w Europie. Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii!

Hiszpańscy paleontolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Pod koniec czerwca na ternie pasma górskiego Atapuerca w Hiszpanii badacze natrafili na potencjalnie najstarszą, kiedykolwiek odkrytą w Europie skamieniałość prehistorycznego przodka człowieka. Do tej pory najstarszą skamieliną była znaleziona w 2007 roku kość, będąca fragmentem szczęki, która to liczyła sobie nieco ponad 1,2 miliona lat.

Wiek skamieliny.

Dokładny wiek odkrytej skamieliny będzie możliwy do ustalenia dopiero po przeprowadzeniu wnikliwych badań, które mogą potrwać do 8 miesięcy. Paleontolodzy szacują jednak, że może ona liczyć sobie nawet 1,4 miliona lat, a tym samym jest starsza o ponad 200 tysięcy lat względem odkrytej w 2007 roku skamieliny kości. Co równie ciekawe, obie skamieliny zostały odkryte dokładnie w tym samym miejscu, jednak ta opisywana dzisiaj znajdowała się nieco ponad 2 metry niżej względem znaleziska sprzed 15 lat. To właśnie ze względu na ten fakt paleontolodzy podejrzewają, że wspomniana skamielina może liczyć sobie aż 1,4 miliona lat.

Istotne odkrycie.

Jak podkreślają sami badacze, odkrycie to jest na tyle istotne, gdyż umożliwi dokładniejsze zapoznanie i – co ważniejsze – zrozumienie tego, w jaki sposób dokonywała się ewolucja człowieka w Europie. Nie wiadomo na ten moment, do jakiego gatunku należy odkryty fragment kości, przypuszcza się jednak, że może to być Homo antecessor.

Ile liczy sobie najstarsza skamieniałość rodzaju Homo?

Najstarsza skamielina należąca do rodzaju Homo, a więc przodków człowieka, odkryta została w 2013 roku w Etiopii. Badania wskazały, że liczy sobie ona nawet 2,8 miliona lat.