niesporczaki ziemia

Niesporczaki – stworzenia niemal niezniszczalne

Niesporczaki, zwane też wodnymi niedźwiedziami posiadają niezwykłe zdolności i umiejętności przeżycia. Naukowcy twierdzą, że te małe bezkręgowce przeżyją ludzkość o miliony lat.

Niesporczaki – czym są i jak wyglądają?

Niesporczaków nie zobaczymy gołym okiem. Mierzą one bowiem mniej niż milimetr. Swoją budową przypominają mikroskopijne niedźwiedzie z dziwnymi i strasznymi jednocześnie pyszczkami. W związku z tym niesporczaki często nazywane się niedźwiedziami wodnymi. Mają one aż osiem nieproporcjonalnie do tułowia małych nóg. U bezkręgowców jest to rzadko spotykane. Większość z nich nie posiada odnóży i musi się czołgać lub wić. Niesporczaki chodzą i trzeba przyznać, że ich koordynacja ruchowa ukształtowała się bardzo wysoko. Te mikroskopijne stworzenia żyją wszędzie, chociaż najbardziej upodobały sobie wilgotne i wodne miejsca. Bardzo prawdopodobne jest to, że egzystują także w naszych domach.

Umiejętności przeżycia niesporczaków

Naukowcy już od jakiegoś czasu sprawdzają zdolności przeżycia tych małych stworzeń. Poddawali oni niesporczaki wielu testom. Zwierzęta te mogą przeżyć nawet 30 lat bez pożywienia. Osobniki, które przez długi czas były zamrożone, wróciły do normalnego funkcjonowania. Wytrzymują one ekstremalnie wysokie oraz niskie temperatury, niestraszny im brak tlenu, wysokie ciśnienie i promieniowanie. Wytrzymują dawkę promieniowanie 100 razy większą niż człowiek.

Za odpornością niesporczaków stoi proces kryptobiozy. Zwierzęta te uwalniają ze swojego organizmu całą wodę i zmieniają się w „cystą-baryłkę”, czyli małą skurczoną kulkę. W takiej właśnie postaci te bezkręgowce mogą przeżyć bardzo długie lata. Według badaczy niesporczaki przeżyją ludzkość nawet o 5 miliardów lat. Zginą dopiero w momencie, gdy Słońce straci całą swoją energię cieplną.

Więcej na temat zwierzęcych odkryć naukowców znajdziecie w zakładce „Zwierzęta”.