picie wody

Picie wody z plastikowej butelki jest niezdrowe!

Wszyscy wiemy, że woda jest dla naszego organizmu najzdrowszym napojem. Dlatego picie wody jest promowane przez lekarzy oraz dietetyków. Okazuje się jednak, że spożywanie jej prosto z plastikowej butelki może przysporzyć nam zdrowotnych kłopotów.

Dlaczego picie wody jest takie ważne?

Ludzki organizm to w 70% właśnie woda. Do utrzymania optymalnego nawodnienia organizmu potrzebujemy więc jej odpowiedniej ilości. Lekarze przyjmują, że powinniśmy wypić co najmniej 1 litr wody na 30 kilogramów naszej masy ciała dziennie. Jeśli zatem ważymy 60 kilogramów, to w ciągu dnia powinniśmy wypić jakieś 2 litry płynów. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet niewielkie odwodnienie może sprawić, że pogorszy się nasze samopoczucie. Jest ona bowiem niezbędna do prawidłowego przebiegu podstawowych procesów życiowych w organizmie człowieka. Oczywiście oprócz powyższych, picie wody zaspakaja nasze pragnienie.

Woda z plastikowych butelek

Już od jakiegoś czasu naukowcy z różnych stron świata alarmują, że picie wody z plastikowych butelek nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Przede wszystkim w tak przechowywanej wodzie możemy znaleźć szkodliwe substancje chemiczne. Z niektórych takich opakowań pod wpływem podwyższonej temperatury wydziela się toksyczny dla nas bisfenol.

Ponadto do wody przechowywanej w plastikowych butelkach przedostają się także mikrocząsteczki plastiku. Jest ich aż dwa razy więcej niż w wodzie kranowej. O tym, jakie skutki niesie dla nas oraz naszego świata mikroplastik, pisaliśmy w artykule „Mikroplastik nie tylko w wodzie!”.

Ostatnie badania naukowców dowiodły także, że woda butelkowana niekorzystnie wpływa na nasz układ hormonalny. Przebadali oni ponad 24 tysiące związków chemicznych znajdujących się w wodzie butelkowanej. W 13 z 18 butelek różnych producentów wykryli oni bowiem związek chemiczny, który wykazuje aktywność antyestrogenną. Co to dla nas znaczy? Przede wszystkim to, że spożywanie wody przechowywanej w plastikowych opakowaniach może hamować działanie żeńskich hormonów.

Zanim więc następnym razem sięgniemy po plastikową butelkę z wodą, zastanówmy się, czy to na pewno dobry pomysł.