Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Estonii

W stolicy Estonii, a więc w Tallinnie, dokonano niezwykłego odkrycia archeologicznego. W trakcie prowadzonych tam prac budowlanych w pobliżu portu odkryto wrak statku sprzed ponad 700 lat. Ze wstępnych badań wynika, że statek ten najprawdopodobniej należał do Ligi Hanzeatyckiej.

Czym była Liga Hanzeatycka?

Liga Hanzeatycka, nazywana często potocznie hanzą, była związkiem miast handlowych znajdujących się na Północnych Terenach Europy. Przez kilka wieków liga ta była istnym hegemonem ekonomicznym i politycznym, który nieprzerwanie królowała na Bałtyku. Wpływy Ligi Hanzeatyckiej w szczytowym momencie rozciągały się od wód angielskich po granicę Rosji.

Statek Hanzy z Estonii.

Statek odkryty został nieopodal portu, znajdującego się w bliskim położeniu dawnej rzeki. Przeprowadzone badania wykazały, że statek ten najprawdopodobniej pochodzi z końca XII wieku. Jego zatonięcie było najprawdopodobniej nieszczęśliwym wypadkiem, a dokładniej skutkiem kolizji z podwodnym terenem. Oprócz samego statku archeolodzy natrafili także na narzędzia i przedmioty z czasów średniowiecza.