Dinozaury na terenach ówczesnej Polski – czyli największe odkrycia

 

Gdy dinozaury przemierzały świat, tereny dzisiejszej Polski były w większości pokryte wodą. Najwięcej odkryć śladów dinozaurów ma miejsce na południowych terenach naszego kraju, a w szczególności na Śląsku i Górach Świętokrzyskich. Niemałym zaskoczeniem i sensacją było odkrycie śladów dinozaurów w województwie mazowieckim, co miało miejsce przed rokiem.

Borkowice na Mazowszu.

W tej niewielkiej miejscowości przed rokiem doszło do sensacyjnego odkrycia wielu doskonale zachowanych śladów dinozaurów. Odkrycie było to na tyle ważne, że odbiło się szerokim hukiem w środowisku paleontologicznym na całym świecie.

Lisowice na Mazowszu.

W Lisowicach umiejscowionych na Śląsku odkryto doskonale zachowany szkielet dinozaura, któremu nadano nazwę smoka wawelskiego. Przypuszcza się, iż żył on najprawdopodobniej 200 milionów lat temu. Smok wawelski miał osiągać około 5 metrów długości i wagi wynoszącej 1 tonę. W Lisowicach można podziwiać rekonstrukcje szkieletu, który ma odzwierciedlać rzeczywisty wygląd tego dinozaura.

Krasiejów na Opolszczyźnie.

Jest to kolejne niezwykle ważne odkrycie. W Krasiejowicach mieszczących się w województwie opolskim odkryto szkielety i szczątki całego stada. Odkryte dinozaury otrzymały przez badaczy nazwę Silesaurus opolensis, choć potocznie nazywane są silezaurami. Dinozaury te były roślinożerne, wiek skamielin wstępnie określono na 230 milionów lat.