Jezioro Aralskie – dlaczego zniknęło?

Jezioro Aralskie było jednym z największych zbiorników wodnych na świecie. Jego całkowita powierzchnia to około 68 tysięcy kilometrów kwadratowych, zaś średnia głębokość wynosiła 9 m. Jezioro Aralskie było tętniące życiem – znaleźć można w nim było rozmaite gatunki ryb, takie jak karp, sandacz, leszcz czy ciosa. Jak więc doszło do tego, że jezioro to całkowicie zniknęło, a w jego miejscu obecnie znajduje się jedynie pustynia?

Przyczyny zniknięcia jeziora Aralskiego.

Proces zanikania jeziora Aralskiego trwał od początku lat 60 aż do roku 2009. Choć zakłada się, że wskutek ingerencji człowieka jezioro Aralskie zaczęło już zanikać na początku lat 30. Wszystkiemu winne są władze ówczesnego związku radzieckiego. Postanowiono bowiem, że dwie rzeki, których ujście znajduje się właśnie w jeziorze Aralskim, posłużą do zasilania okolicznych pól. Woda przestała więc dopływać do jeziora Aralskiego, poziom wody zaczął się więc drastycznie zmniejszać. Od początku roku 60 poziom wody spadał średnio o 20 cm rocznie, liczba ta następnie wzrosła aż do 50 cm. Finalnie, corocznie zaczęło ubywać ponad 1 metra wody. Problem był znany władzom, a pomimo tego, nie podjęto żadnych działań, by ten proces odwrócić lub przynajmniej zatrzymać.

Jak obecnie wygląda jezioro Aralskie?

Jezioro Aralskie z rzeczywistym jeziorem ma jedynie wspólną nazwę. Obecnie jest to rozległy, pustynny obszar, który wynosi około 60 tysięcy kilometrów kwadratowych. Pozostałościami po jeziorze Aralskim są już jedynie nieliczne zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy. Na tych pustynnych terenach można natrafić na obrazki niczym z postapokaliptycznego dzieła sztuki – w piaskach wciąż znajdują się liczne statki. Podjęto również pewne działania, które miałyby odwrócić proces, który zapoczątkowany został przez władze sowieckie. Całkowicie niemożliwe już jest, by przywrócić jezioru Aralskiemu jego dawną świetność.