Niezwykłe odkrycie na Dolnym Śląsku!

Na terenie gminy Łagiewniki dokonano niezwykłego odkrycia o ogromnym znaczeniu historycznym i archeologicznym. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą we Wrocławiu poinformował, iż odnaleziony został zakopany w ziemi skarb prawie 3000 tysięcy monet z wczesnego średniowiecza. Część z nich może pochodzić nawet z początków XIII wieku!

Brakteaty.

Brakteaty to wybijane na jednej stronie cienkiej blaszki cienkie monety, które były powszechnie wykorzystywane pomiędzy XII-XIV wieku w szczególności w Europie Środkowej, a więc i w Polsce. Odnaleziony skarb opiewa na blisko 2800 takich srebrnych monet, co równie ciekawe, część z nich może pamiętać nawet czasy władców Piastowskich, w tym Mieszka III.

Kto dokonał tego niezwykłego odkrycia?

Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że za odnalezienie tego skarbu odpowiedzialny jest pies imieniem Kajtuś – miał on odkopać gliniany garnek z monetami podczas spaceru ze swoim właścicielem. Odnalezione monety będą w ciągu najbliższych kilku miesięcy poddane drobiazgowym badaniom, a w przyszłości trafią najpewniej do muzeum. Nie wiadomo na ten moment, czy właściciel Kajtusia zostanie w jakikolwiek sposób wynagrodzony.