Okres pylenia a zmiany klimatu

 

Pylenie licznych roślin, takich jak trawy, kwiaty czy drzewa to zmora wszystkich alergików. Zatkany nos, załzawione oczy – najpewniej doświadczył tego każdy, kto uczulony jest na jakiekolwiek pyłki. Niestety, naukowcy nie mają dobrych wieści dla alergików. Przewidują bowiem, że poprzez zmiany klimatu, okresy pylenia wydłużą się nawet dwukrotnie.

Dłuższy sezon pylenia.

Naukowcy przebadali dane zebrane w ostatnich latach, dogłębnie przeanalizowali również powszechnie występujące pyłki. Wyciągnięte z tego wnioski nie są w żaden sposób pozytywne dla alergików. Sezon alergiczny oraz intensywność pylenia będą znacznie wzmożone i dłuższe. Pocieszające jest jedynie to, iż naukowcy zakładają, że stanie się to dopiero pod koniec obecnego stulecia.

Wszystkiemu winne zmiany klimatyczne.

Zmiany klimatyczne, w głównej mierze wynikające z nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, dotkną także alergików. Wzrost temperatur na świecie może w znacznym stopniu przyczynić się również do zwiększonej ilości zachorowań na alergię. Obecnie jednak wszelkie przewidywania, jak podkreślają sami naukowcy, dotyczące wydłużonych okresów pylenia są jedynie spekulacjami – ale popartymi twardymi dowodami.