Największe osiągnięcia polskich archeologów!

Największe osiągnięcia polskich archeologów!

Zdumiewające odkrycia naszych rodaków.

Znaczna część osób częściej kojarzy postacie fikcyjne z dziedziną archeologii, niż rzeczywiste osoby, których działania przyczyniły się do niezwykłych odkryć. Przykładem może być słynny Indiana Jones czy postać z gry komputerowej Lara Croft – najpewniej o nich słyszał każdy z nas, a nazwiska rzeczywistych badaczy pozostają nieznane. Postaramy się to zmienić i przedstawić największe dokonania Polaków w dziedzinie archeologii.

Kazimierz Michałowski.

Kazimierza Michałowskiego można nazwać polskim Indianą Jonesem. Był to jeden z najwybitniejszych archeologów nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na całym świecie. Swoimi działaniami przyczynił się do utworzenia Polskiej Szkoły Archeologii. Profesor Michałowski swoją przygodę z archeologią rozpoczął na długo przed wojną, już w roku 1927 trafił wraz z grupą innych badaczy do Egiptu, w którym to natrafił na wiele niezwykłych przedmiotów, w tym również fundamenty pierwszego teatru. Choć Egipt interesował go najbardziej, Profesor Michałowski badał również cały basen Morza Śródziemnego. Po wybuchu II Wojny Światowej Kazimierz Michałowski walczył w kampanii wrześniowej. Został jednak wzięty do niewoli niemieckiej, gdzie dla innych jeńców prowadził liczne wykłady z dziedziny archeologii.

Karol Myśliwiec.

Karol Myśliwiec to uczeń Profesora Michałowskiego, wraz z którym prowadził pracę badawcze na terenie Egiptu. W późniejszych latach kontynuował prowadzone wykopaliska w Egipcie, nad którymi to sprawował osobistą pieczę. W tym czasie zespół archeologów wraz z Karolem Myśliwcem natrafili na fundamenty dzielnicy warsztatów artystycznych. Uczestniczył także w misji archeologicznej w Sakkarze, gdzie ponownie objął stanowisko kierownicze. Podczas prowadzonych badań udało się nieznaną wcześniej światu część nekropolii najstarszej piramidy świata.